Jednym z głównych czynników środowiskowych wywierających szkodliwy wpływ na zdrowie populacji jest wysokie stężenie zanieczyszczeń pyłowych w powietrzu atmosferycznym. Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy utrzymujących się w powietrzu. W tych cząstkach znajdują się różne składniki przykładowo siarka, związki organiczne, metale ciężkie, dioksyny i alergeny. W jaki sposób pyły w powietrzu wpływają na zdrowie?
Pył zawieszony PM10
Mamy dwa rodzaje pyłów PM10 i PM 2,5. Odpowiednio pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, a PM2,5 średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra. PM10 jest szkodliwy, gdyż zawiera benzopireny, furany, dioksyny – rakotwórcze metale ciężkie. Pył ten wpływa na układ oddechowy. Jest odpowiedzialny za ataki kaszlu, świszczący oddech, ostre zapalenie oskrzeli. Pośrednio PM10 wpływa również na zwiększające się ryzyko zawału serca, wystąpienia udaru mózgu. W tym przypadku mamy również zagrożenie rakiem. Średniodobowe stężenie PM10 wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny. Alarm jednak jest ogłaszany, dopiero gdy wyniesie ono 200. Dlatego należy dokonywać regularnych pomiarów pyłów.
Pył zawieszony PM2,5
Jest to najgroźniejszy pył zawieszony. Jego cząsteczki są tak drobne, że mogą przedostać się bezpośrednio do krwioobiegu. PM2,5 wpływa na nasilenie astmy, osłabienie czynności płuc, miażdżycę, niższą masę urodzeniową dziecka, zaburzenia rytmu serca, nowotwory płuc, gardła i krtani. Może występować nasilenie objawów chorób związanych z układem krwionośnym.
Uważa się, że na działanie pyłów narażone są osoby aktywne fizycznie. Wtedy oddychamy głębiej i szybciej wdychając więcej szkodliwych cząstek.
Pył zawieszony to główny składnik smogu, a zarazem jedno z najgroźniejszych zanieczyszczeń obecnych w powietrzu.