O czym mówi norma PN-N-18002?

Kwestie związane z wieloma rodzajami działalności, stosowanymi procedurami i wymaganiami technicznymi są precyzyjnie uregulowane w istniejących normach europejskich oraz krajowych. W sytuacji, gdy są one bezpośrednio przywołane w ustawie lub rozporządzeniu będącym aktem wykonawczym, stają się źródłem obowiązującego prawa i muszą być stosowane. Jeżeli tak nie jest, korzysta się z nich pomocniczo w konkretnych obszarach. Przykładem normy, która ma dość duże znaczenie, jeżeli chodzi o określanie warunków wykonywania pracy, jest norma PN-N-18002:2011 „Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Ogólne wytyczne do oceny ryzyka zawodowego”. Przekonajmy się, czym jest ocena ryzyka i sprawdźmy, jak można jej dokonywać.

Czym jest ocena ryzyka zawodowego?

Podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas wykonywania przez zatrudnionych ich powinności. By móc określić, jakie środki ochrony zbiorowej lub indywidualnej należy zastosować do minimalizacji występujących zagrożeń, niezbędna okaże się kompleksowa analiza mogących wystąpić niebezpieczeństw. W celu ustalenia metod pozwalających na dobór właściwych metod niezbędna będzie więc rzetelna ocena ryzyka zawodowego związanego ze stosowanymi na konkretnym stanowisku pracy materiałami oraz technologią. W grę wchodzą m.in. używane substancje niebezpieczne, co łączy się z koniecznością sprawdzenia, czy ich stężenia mieszczą się w obowiązujących limitach, ale także ekspozycja na wysoką temperaturę czy nadmierny hałas. Czynnikami ryzyka będą też wysokie ciśnienie, praca na wysokości, oświetlenie, korzystanie z prądu elektrycznego czy występowanie promieniowania elektromagnetycznego.

Jak wygląda proces oceny ryzyka zawodowego?

Ocena ryzyka zawodowego może być prowadzona na różne sposoby. W grę wchodzą m.in. metoda Wskaźnika Ryzyka (RISC SCORE), Wstępna Analiza Zagrożeń (PHA), Analizy Bezpieczeństwa Pracy (JSA) czy użycie Grafu Ryzyka. Przy korzystaniu z normy PN-N-18002 pod uwagę bierze się wagę skutków występujących zagrożeń oraz prawdopodobieństwo, z jakim mogą one się pojawić, szacując je na skali obejmującej poziom mały, średni i duży.