Tel: 609-001-779 lub 601-437-436| E-mail: sbb@laboratorium-sbb.pl
Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych warunków wykonywania obowiązków zawodowych przez osoby zatrudnione w danym przedsiębiorstwie. W przypadku, gdy specyfika wykorzystywanej technologii może powodować powstawanie zagrożeń dla zdrowia i życia pracowników, niezbędne jest podjęcie kroków mających na celu wyeliminowanie ich wpływu. Do stwierdzenia czy dochodzi do przekroczeń obowiązujących norm, konieczne będzie wykonanie odpowiednich badań i pomiarów na stanowiskach pracy. Przekonajmy się, jakie niebezpieczeństwa mogą się wiązać z zanieczyszczeniem powietrza oraz sprawdźmy, w jaki sposób można je zredukować.
Zanieczyszczenia powietrza, które najczęściej występują na poszczególnych stanowiskach pracy to zwykle obecność znacznych ilości pyłów oraz pojawianie się oparów rozmaitych substancji. Pyły są zazwyczaj uwalnianie przy transportowaniu i przerobie materiałów sypkich – mogą to być zarówno produkty żywnościowe takie jak mąka, ale też wszelkiego rodzaju kruszywa i chemikalia. Zapylenie pojawia się przy obróbce metalu, drewna oraz materiałów budowlanych np. cięciu betonu lub kamienia. Opary towarzyszą z reguły stosowaniu środków chemicznych np. lakierowaniu bądź nanoszeniu powłok zabezpieczających. Wdychanie pyłów powoduje problemy z układem oddechowym, przyczynia się m.in. do pojawienia się pylicy. Może także prowadzić do przenikania drobin różnych substancji – nie tylko pyłów, ale też par i gazów – do krwiobiegu za pośrednictwem płuc, co nierzadko oznacza poważne w skutkach zatrucia.
System wentylacyjny w obiektach przemysłowych ma za zadanie dostarczać odpowiednią ilość świeżego powietrza, a także usuwać to, które uległo zanieczyszczeniu. Popularnym rozwiązaniem jest wykorzystywanie odciągów stanowiskowych, które zasysają pyły, dymy czy opary i kierują je do specjalnych filtrów. Podobną rolę może spełniać wentylacja strefowa, obsługująca obszary, na których emisja potencjalnych zanieczyszczeń jest szczególnie wysoka.