Tel: 609-001-779 lub 601-437-436| E-mail: sbb@laboratorium-sbb.pl

Ryzyko zawodowe w dobie pandemii COVID-19. Co się zmieniło?

Pandemia COVID-19 wprowadziła niepewność do bardzo wielu dziedzin życia. I to nie tylko tych związanych ze zdrowiem. Również tych związanych z działalnością zawodową. Aktywność wielu przedsiębiorstw została utrudniona ze względu na narzucone z góry lockdowny. Niestety, w niektórych przypadkach pociągnęło to za sobą cięcia wynagrodzeń oraz rezygnację z zatrudniania nowych osób, a nawet zwolnienia.

Medycy i niemedycy

Największym ryzykiem zawodowym zostały jednak obciążone te zajęcia, w trakcie których wykonywania towarzyszyła bezpośrednia styczność z potencjalnie zakażonymi osobami. Mowa tu oczywiście o lekarzach, pielęgniarkach i innych pracownikach placówek medycznych. Osoby pracujące w takim charakterze miały oczywiście do dyspozycji środki minimalizujące zagrożenie związane z zakażeniem. Miały chociażby szybszy dostęp do szczepionek. Jednak tak czy inaczej były poddane zdecydowanie większemu ryzyku niż ci, którzy mogli bez przeszkód udać się na kwarantannę i wykonywać swoją pracę zdalnie.

Pracownicy placówek medycznych nie byli i nie są jednak jedynymi, którzy w wyniku pandemii COVID-19 zostali narażeni na zwiększone ryzyko zawodowe. Podobnie stało się z wszystkimi tymi, którzy w trakcie wykonywania swoich obowiązków mieli kontakt z ludźmi. Branża gastronomiczna na czas największego zagrożenia została co prawda zamknięta i ograniczyła się do przygotowywania posiłków na wynos, jednak pracownicy sklepów spożywczych i hipermarketów nie mogli sobie pozwolić na czasowe zawieszenie interesów. Nawet w dobie największych pandemii ludzie muszą móc wszak gdzieś kupić podstawowe artykuły żywnościowe.

W dobie pandemii COVID-19 niepewne stało się wiele przedsięwzięć finansowych. Oprócz gastronomi, na nieszczęśliwym rozwoju wypadków sporo ucierpiała również branża turystyczna. Hotele, zajazdy – los wszystkich tego typu miejsc stanął pod znakiem zapytania. Pandemia uświadomiła nam więc, jak kruche potrafią być ludzkie plany. Może je zniweczyć jeden prymitywny organizm.

Wróć na bloga

Kontakt

SBB LABORATORIUM BADAŃ I EKSPERTYZ Sp. z o.o. Sp. K.
ul. Boya Żeleńskiego 104
40-750 Katowice
Śląskie

E-Mail: sbb@laboratorium-sbb.pl
Telefon: 322221004
Telefon komórkowy: 601437436